Acilin En Karanlık Malpraktis Davaları-2 (Acil Gücü WhatsApp Grupları ile)

Acilin En Karanlık Malpraktis Davaları-2 (Acil Gücü WhatsApp Grupları ile)

- Bölüm: Dahili Aciller, Güncel
470
0

Malpraktis

‘Ben sadece sokakları temizliyordum’

Unutuş

Dört katlı olimpik salon tıklım tıklım, zemin ise havuzdan oluşuyor, dev su yığını, içinde yüzenler var.

Çağdaş Can (Ça): Trombolitik tedavi kriterlerine uyan inme hastasına, nöroloğu olmayan hastanede, acil doktoru litik verebilir mi. Bu nedenle tedavi uygulamadı diyelim, bir ay sonra kahvaltısını mahkeme otoparkında mı yapar. Sizlere söylüyorum evet, sesim ulaşmıyor mu oraya, tamam insansız hava sörfü gönderiyorum, çıkamayanlar tutunsun, dikkat edin, ani hareketler yapamayın, şimdi biraz daha yaklaştığınıza göre, evet, bekliyoruz. 

05………………………………..10: Hocalar bize yetkiniz yok yapamazsınız demişlerdi, sevk etmeniz lazım dediler.

05……………………………………….55: Ben ambulansta çalışıyorum, sürekli bu tarz nedenlerle sevk taşıyorum, özellikle doktorlu ekip talep ediliyor, hatta iv trombolitik yapan merkezler bile trombolelektomi yapan merkeze sevk ediyor.

05…………………………………………..21: Her uzman bile yapmıyor trombolitik.

Ça: Bir soru daha o zaman, yalnız rica ediyorum, köpekbalığı şeklindeki tekne ile açılmayın stadyumun ortasındaki havuza,… karnından vurulmuş, bilinci kapalı, ölümüne kanıyor, tansiyonu 70/0 mmHg ölçülüyor, üzerindeki tişörtde ben Yehova Şahidiyim, bana kan verme yazıyor, ne yapayım, ne yapmalıyım diye düşünürken eşi kapıda gözüküyor, evet, bizim inanışlarımıza göre kan nakli ayıp, yasak diyor, sen ise…………….diyorsun, …………..çağırıyorsun, ………………başlıyorsun.

05………………………………………………14: Hadi ordan, bağırıp, transfüzyona 😁.

05…………………………………………………..99: Diyastol 0 demek arrest demek sondaki cpr a baslıyosun olacak herhal ama diğerlerini oturtamadım diyorsun, kısmi adli olay ya da yasal sorumluluk gibi bi sey? çağırma da güvenlik hemşire hastane polisi gibi bişey mi??😀😀, abi 0 diyastol nasıl oluyo anlamadım ben orayı, arrest olmuyo mu??

05………………………………………….53 (Ça): Femoral en az 60 mmHgda, karotis ise en az 40 mmHg da sistolik nabız oluşturur. Bu hastanın halen nbz oluşturduğunu düşünürsek en az 40 mmHg ölçüm gerekli ama 70/0 mmHg olduğu söyleniyor. Antekubitalden ölçüm yapıldığını düşünürsek 70 sayısı doğru olmalı, 0 ise duyulamayan diyastolik nabız, olmadığı anlamına gelmemeli, sadece duyulmuyor.

05………………………………………………68: Tişört değil de dövme olsaydı sonuç değişir miydi.

05……………………………………….53 (Ça): Do not resuscitate dövmesi bile kurtarmaz. Propofol ile hastayı uyutup, sonrasında dövmeyi yapıp, üstüne tişört giydirip, bu arada karnından vurup, Adnan hocanın işsiz kediciklerinden birine kurbanın eşi süsü verilip, hastayı beyaz reno ile acile getirmiş olabilirler.

Ça: Stadyumun kapıları kimliği belirsiz kişiler tarafından açılıyor, nerden geldiği belli olmayan koalalar salonda cirit atmaya başlıyor, gerçek cirit bunlar, uçları sivri. Tam bunlar olurken başka sorular salonda çınlıyor, yüzeyel tromboflebit…(sürecek).

  • Kanada Acil Tıp Cemiyeti çevrede nörolog yok ise inme hastasına litik uygulanmasın diyor, biz de diretmiyoruz zaten, intra arteriyel trombektomi yapılan merkeze taşınsın hasta, hem nörolog hem de beyin cerrahı gerek aslında, şift yapan kanamayı kim ameliyata alacak sonra.
  • Yehova Şahidiyim: Olgu şöyleydi, bilinci kapalı, ölümüne kanıyor, tansiyonu 70/0 mmHg ölçülüyor, üzerindeki tişörtde ben Yehova Şahidiyim, bana kan verme yazıyor, ne yapayım, ne yapmalıyım diye düşünürken eşi kapıda gözüküyor, evet, bizim inanışlarımıza göre kan nakli ayıp, yasak diyor, tabii ki kırmızı küreleri naklediyorsun hastanın damarına, belki gelen karısı değil, belki eşi adamın ölmesini istiyor, belki vuran giydirdi adama o tişörtü. Cevaplar…….(hayır)….diyorsun…….(cerrahı)…..çağırıyorsun ………..(kan transfüzyonuna)…..başlıyorsun.
  • Lilly-Brink: Birinci yıl asistanı, hastayı taburcu etti, hasta 17 saat sonra öldü, otopsi yapıldı, aort diseksiyonu, kayıtlar inceleniyor, taburculuk sırasında kimseye danışılmamış, asistan kendi iradesi ile taburculuk kararını almış, bu şartlar altında sadece günün uzmanı değil, hastanın birincil doktoru da kusurdan sorumlu.
  • Nguyen-Kuzeybatı Acil Doktorları: Çocuk bu, 2 yaşında, düşer tabii, öyle büyürler, hangimiz ranzadan düşmedik ki, yaklaşık 1.5 metre, kafada elma gibi şişliği var, sen hemen tomografi istedin, normal, 2 saat takip ettin, normal her şey, kafa travması önerileri ile eve gönderdin, halen her şey normal, hayret dedin, bugün darp bile edilmedim diye düşünüp mutlu olayım derken ambulansın acı sesini duyuyorsun, taburcu ettiğin çocuk, solunum arresti, kontrol tomo şiftli subdural hematomu gösteriyor, hayır azizim sen kabahatli değilsin, klinisyenliğin uzun kuyruklu şeytanları ile tanış, önlenemezleriyle.
  • Tarasoff-Regent: Tekrar karşında, psikoz hastası, bu ilk başvurusu değil, onu öldüreceğini söylüyor, benzin istasyonunda çalışıyor, kırmızı arabalı kırmızı giyinen kadına kin güdüyor, bir kez daha gelirse kesin öldürecem diyor, kırmızı kadını istasyonda herkes tanıyor, işte senin görevin polis aracılığı ile ablamıza bu tehdidi ulaştırmak, boş verme de söyle.
  • Lowndes-Brinson: Anne getirdi, bebeğini anlattı, ateşi var huzursuz şimdi dedi. Bir hafta önce, iyileşmiş pnömoni tanısı ile, taburcu edilmiş. Yurtdışında etkin ve doğru kullanılan triaj hemşiresi karşıladı hastayı, acil değil damgasını seçti, barkodu anneye uzattı, acil doktoru idrar yolu enfeksiyonu var dedi, taburcu etti, haftalarca ateşi düşmedi çocuğun, çocuk doktoruna götürüldü, o da idrarda enfeksiyon var dedi, kültür istedi, ertesi gün annenin telefonu çaldı, kan kültüründe üreme varmış, menenjit tanısı alan bebek inme ile sekellendi, George Court of Appeals hata yok dedi, açıklama notunda, hiçbir zaman acil tanımına uymadı ki yazıyordu.
  • New York Devlet Hastanesi 2012: Anne adayı, gebelikli, sifilizli, klamidyalı ama hiç AIDS testi yaptırmamış. İçinde dayanılmaz istek var, testi ilk sen göndermek istiyorsun, durumu anlattın, ana istemiyor testi, sen de isteme lütfen, buna hakkın olmadığını söylemediler mi.
  • Johnson-Omondi: Bilirkişi seni Q3T3 ile suçlayamaz, pulmoner emboli tanısızlığını sorgulayamaz, neden mi, S1Q3T3 bile sadece %20 hastada görülür de ondan, hele hele Q3T3 ile karşına çıkarsa mahkeme, elinin tersi ile itiver mercileri, bu kadar da olmaz ki, atipik başvuru ve yarım kanıt ile size geliyorlarsa siz de onlara gidin. Kanıtların geçerliliğidir bizi bağlayan, çorak topraklarda yaşayan baykuşlar değil.

 

 Dava  Karar
 1) Kanada Acil Tıp Cemiyeti Nörologsuz hastanede inmeye trombolitik verme, kafa içi kanama başladı, durdur o zaman, beyin cerrahın bile yok
 2) Yehova Şahidi Adli süreçler kişilere haklarını kaybettirir, işin içinde suç varsa tıbbi gerekliliklere öncelik verilir, doktor haklı
 3) Lilly-Brink Asistanın baktığı her hastadan öğretim üyesi de sorumlu, ikisi de farklı oranlarda ceza aldı ama yattıkları yer aynı, Alkatraz
 4) Nguyen-Kuzeybatı Acil Doktorları Her şey olur, öngörülemeyen risklerden sen sorumlu değilsin, tomo istedin, kafa travması formu verdin
 5) Tarasoff-Regent Tehdit suçtur, edileni bildirmemek de
 6) Lowndes-Brinson Acil olmayan hastalar da komplike olur, sen kahin misin, bilemezsin
 7) New York Devlet Hastanesi 2012 Acile gelen herkese HIV testi isteme, hadi istedin diyelim, kan sahibinin onamını almalısın, bazı testler vardır, gereksizliklerini gerek yaptığında suç işlemiş olursun
 8) Johnson-Omondi Mahkemede ahkam kesmek ne kolay değil mi, kitap bilirkişiliği iyi de bari güçlü tarafından yaklaşsaydın, beraat

Koğuş

Code of Ethics for Emergency Physicians Ann Emerg Med 2017;70:e26-e43.

 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

Acil Gücü WhatsApp Vol. 2

 

Cevap verin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.